Ақмола облысы білім басқармасының Аршалы ауданы бойынша білім бөліміне қарасты Анар станциясының «Құлыншақ» бөбекжайы – бақшасы» МКҚК.
Дайындаған: медбике Г.Д.Неботова
Тақырыбы: «ГИГИЕНА» дегеніміз не және ол не үшін қажет».
Мақсаты: Табиғат пен болмыс заңдылықтарына сай гигиена саласындағы білім, білік дағдыларын қолдана отырып, өз денсаулығына қамқорлық жасауға, ойлауға үйрету.
Тапсырмалар:
- студенттерде гигиена нормалары, оның күнделікті өмірдегі қажеттілігі туралы тұрақты түсінік қалыптастыру, жеке бас гигиенасы, тұрмыстық гигиена, қоршаған орта туралы білімдерін бекіту;
- мәдени-гигиеналық дағдыларды қалыптастыру және жетілдіру;
- өз денсаулығына жауапкершілікпен қарауға деген ұмтылысты дамыту;
- сөздік қорын кеңейту, орынды дәлелдерді басшылыққа ала отырып, өмірлік жағдаяттарды талдау қабілетін дамыту;
- балалар ұжымының бірлігін, әр баланың дамуға және ұжым ішінде өзара әрекеттесуге ұмтылуына ықпал ету.
Жабдық:
Қағаздан жасалған «ынталандыру» жетондары, сұрақтар мен жұмбақтар жазылған карточкалар, гигиеналық құралдардың суреттері, магниттері бар магниттік тақта, «Үш аю» ертегісінің суреттері бар фланелограф.
Сабақтың барысы:
- Балалар, ежелгі гректердің емдік құдайы Асклепийдің қызы - денсаулық құдайы Гигиена... Соның құрметіне бүкіл адамзат үшін аса маңызды ғылым кейіннен аталды, дәлірек айтсақ, медицина саласы - ГИГИЕНА (грек тілінен аударғанда «hygieinos» – сауықтыру, денсаулық әкелу), ол әрбір адамның және жалпы адамзаттың денсаулығын сақтауға және өмір сүру сапасын жақсартуға бағытталған. Сіз бұл «гигиена» сөзін бірнеше рет естідіңіз және менің ойымша, сіз бұл туралы көп нәрсені білесіз. Бүгін біз бұл ұғымды қай жерде және қалай кездестіргенімізді еске түсіреміз, сонымен қатар гигиена туралы біліміміздің қаншалықты «мықты» екенін өзімізді тексереміз ...
Кішкене қыздырудан бастайық. «Не болды?» атты ойын ойнайық. Мен сізге кітаптардан, ертегілерден немесе өмірден мысалдар келтіремін, сіз кейіпкерлер гигиеналық ережелерді бұзған сипатталған жағдайда не болмау керек немесе не қабылданбайды деп ойланып, жауап беруге тырысасыз.
- Балалар, ертегі кейіпкерлерінің қайсысы жеке бас гигиенасы ережелерін үнемі бұзған? (бұдан әрі балалардың өздері ненің дұрыс емес екенін талқылайды: Машаға басқа адамдардың тостағанынан, басқа адамдардың қасықтарымен тамақтануға рұқсат етілмеді; оған басқа адамдардың төсегінде басқа біреудің төсегінде ұйықтауға рұқсат етілмеді);
2. Дәрігер құмсалғышта ойнап жүрген қыздың суретін көрсетеді. Катя мойынсұнғыш бала болды және ешқашан құмсалғыштан ары серуендеуге шықпады. Кішкентай Пасха торттарын құлшыныспен құрастырған бойжеткен ішіне құм түскен көзін жұдырығымен тырнап алды. Көп ұзамай көзі жастанып, ауыра бастады. Катяның әжесі қыздың көзіндегі құм бөлшектерін алып тастауды ұсынды... тілін пайдаланып... Бірақ қыздың ата-анасы келіп, мәселелерді шешудің басқа жолын ұсынды...
-Балалар, бұл жағдайда нені «қолайсыз» деп атауға болады, «бұрыс» деген не? (Дұрыс жауаптар: кір қолмен көзді уқалауға болмайды, көзге «тіліңді түсіруге» болмайды...)
-Қызға көмектесу үшін не істер едің? (таза қолмен көзді ағынды сумен шайыңыз, тамшыларды жағыңыз (альбуцид), дәрігермен кеңесіңіз).
3. Мұғалім К.И.Чуковскийдің өлеңін оқиды.
Робин Бобин Барабек
Қырық адам жеді
Ал сиыр мен өгіз,
Ал қисық қасапшы.
Ал арба мен доға;
Ал сыпырғыш пен покер.
Мен шіркеуді жедім, үйді жедім,
Ал ұстасы бар ұстахана,
Сосын былай дейді:
«Менің ішім ауырады».
-Балалар, Робинге не болды? Ол не істеді?
(Мен көп жедім, тіпті жеуге болмайтын нәрсені де жедім ...)
- Мұндай адамға өмірде қалай көмектесе аласыз немесе өзіңіз бұрынғыдай болмауға қалай көмектесе аласыз? (Диетаны ұстаныңыз, артық тамақтанбаңыз, пайдалы және әртүрлі тағамдарды жеңіз...)
-Өмірде қанша сұраққа ойланбастан дұрыс жауап беретінін көріп тұрсың...
Міне көбірек мысалдар:
-Неге аяқ киіммен ұйықтамаймыз? (гигиеналық емес, қан айналымы бұзылған, аяқтар «тыныс алмайды», еденнен кір төсекте болмауы керек, ыңғайсыз...)
- Дәрігер науқастың үйіне келгенде, біз оған ең алдымен не ұсынуымыз керек? (қолыңызды жуыңыз, аяқ киім киіңіз)
- Достардың кешінде бір досы екіншісінен тарақ пен таяқша сұрайды, ол не деп жауап беруі керек? (бұл жеке гигиеналық өнімдер, әр адамның жеке гигиенасы бар)
- Кәдімгі салат ыдысынан қасықты жалап, оны қайтадан салатқа қайтаруға болады ма? (мүмкін емес, өйткені осылайша біз микробтарымыз бен вирустарымызды және т.б. басқаларға бере аламыз)
– Тұқымдар кез келген ауруды жұқтыру көзіне айналуы мүмкін бе? (мүмкін, егер олар бізге жуылмаған және антисанитариялық жағдайда пісірілген болса, лас тұқымдардан болатын ең зиянсыз нәрсе - стоматит (ауыздағы қызыл иектің жарасы)
- Неліктен өскен тырнақтар мен аяқтың тырнақтарын кесеміз? (тырнақ астына кір жиналады – инфекция көзі)
- Неліктен біз тістерімізді жиі тазалаймыз? (шірітетін тамақ қалдықтарын алып тастаймыз, бұл тіс жегісіне әкеледі; ауру тістер де инфекция көзі болып табылады...)
- Неліктен біз үйімізді үнемі тазалап, барлық беттердегі шаңды сүртеміз? (тазалық әртүрлі аурулардың көзі болуы мүмкін зиянды вирустар мен микробтарды өлтіреді, мысалы, астма...)
- Жақсы, біз өмірде туындайтын өте маңызды сәттерді талқыладық, олардың барлығы гигиенаның әртүрлі салаларымен тығыз байланысты.
- Ал енді мен гигиена құдайының рөлін ойнап, жеке бас гигиенасына байланысты бірнеше жұмбақ айтып беремін. Естеріңізде болса, ЖЕКЕ ГИГИЕНА – адамның денсаулығын сақтауға және нығайтуға және оның белсенді өмір сүру ұзақтығын арттыруға көмектесетін мінез-құлық ережелері.
Мұғалім жұмбақтарды оқиды, балалар болжайды.
Ыстық және суық
Сен маған әрқашан керексің.
Маған қоңырау шалыңыз, мен жүгіремін
Мен сені аурудан қорғаймын. (Су)
Мен сүртемін, тырысамын,
Бала моншадан кейін
Барлығы дымқыл, бәрі мыжылған -
Құрғақ бұрыш жоқ... (Сүлгі)
25 қалампыр
Бұйралар мен шоқтарға арналған.
Әр тістің астында
Шаш бір қатарда болады. (тарақ)
Сүйек арқа,
Қатты қылшықтар:
Жалбыз пастасымен жақсы үйлеседі,
Бізге адал қызмет етеді.
(Тіс щеткасы)
Тірі нәрсе сияқты сырғып кетеді
Бірақ мен оны сыртқа шығармаймын.
Мәселе анық:
Қолымды жууға рұқсат етіңіз. (Сабын)
Жаңбыр жылы және қалың,
Бұл жаңбыр оңай емес.
Ол бұлтсыз
Күні бойы жүруге дайын. (душ)
- Балалар, осы заттардың барлығын жалпы тіркеспен қалай атауға болады? (Жеке гигиена құралдары).
- Дұрыс. Барлық жеке гигиена құралдары екі топқа бөлінеді:
1) бір адам ғана пайдалана алатындар (басқа ешкім де емес!), 2) барлық отбасы мүшелері пайдалана алатындар.
Галина Дмитриевна магниттік тақтаға жеке және жалпы гигиеналық заттардың суреттерін іледі.
-Менің сендерге ұжымдық тапсырмам бар: мұнда екі бөлікке бөлу қажет жеке гигиена құралдарының тізімі берілген. Біріншісінде тек жеке пайдалануға арналған жеке гигиена құралдары болуы керек (бұл затты тек бір адам және басқа ешкім пайдалана алмайтын кезде), екіншісінде жалпы, «отбасылық» пайдалануға арналған жеке гигиена құралдары болуы керек... (Балалар , пәрмені бойынша және мұғалімнің қолдауымен тапсырманы орындаңыз - суреттерді магниттік тақтаға екі бағанға орналастырыңыз, барлық элементтерді тізімдеңіз (әр жолды бөлек), содан кейін күмән тудырған жерлерді бірге талқылаймыз).
Тіс щеткасы Тіс пастасы
Сүлгімен сусабын
Тарақты душқа арналған гель
Жуғыш Қол кремі
Ұстара дәретхана щеткасы
Орамалға арналған сабын
Үйге арналған тәпішке Дәретхана қағазы
- Жарайсың! Міне, сіз бірлесіп ойландыңыз және әрекет еттіңіз, енді мен сіздің әрқайсыңыз біздің өмірімізде гигиеналық тұрғыдан ненің маңызды және пайдалы екенін және ненің зиянды екенін қаншалықты жақсы анықтай алатыныңызды тексергім келеді. Олай болса, орындықтарымыздан тұрып «Зиян – пайдалы» ойынын ойнайық.
(Қол соғу пайдалы, аяғымызды таптау зиянды.)
• Таңертең жаттығулар жасаңыз (+)
• Төсекте жатып оқу (-)
• Теледидарды жабу (-)
• Көзілдіріксіз ашық күн сәулесіне қарау (-)
• Құлақты бөгде заттармен теру (-)
• Құлақтарды тазалаңыз және жуыңыз (+)
• Тек бутербродтарды жеу (-)
• Басқа біреудің аяқ киімін кию (-)
• Тырнақ тістеу (-)
• Суық мезгілде қалпақ киіңіз (+)
• Дәретхананы пайдаланғаннан кейін қолыңызды жуыңыз (+)
• Тамақты лас қолмен алыңыз (+)
• Таңертең бетіңізді жуыңыз (+)
• Айына бір рет тістеріңізді тазалаңыз (-)
• Құлаққапта музыка тыңдау (-)
• Шаңды дем алу (+)
• Көгерген тағамдар бар (-)
• Күн тәртібін сақтау (+)
• Ешқашан демалмаңыз (-)
• Түнде ұйықтамау (-)
• Аз қозғалу (-)
• Аузыңызбен тамаққа толы сөйлесу (-) және т.б.....
- Жарайсың! Научные данные свидетельствуют о том, что у большинства людей, при соблюдении ими гигиенических правил, есть возможность жить до 100 лет и более… А вот древние люди, жившие когда-то на Земле, не знали, что такое «гигиена» и поэтому жили очень -өте аз…
-Сіз екеуміз бүгін көп нәрсені еске алып, талқыладық. Бізге гигиена не үшін қажет? (Дені сау болу, ұзақ өмір сүру, өмір сүру сапасы мен ұзақтығын жақсарту үшін...)
Сабақ барысында сұрақтарға белсенді жауап беріп, тапсырманы орындаған балаларға «ынталандыру» жетондары таратылады. Соңында топта кім ең «тапқыр» болғанын қорытындылаймыз, жетондар саны бойынша «жеңімпаздар - гигиена мамандары» анықталып, «тәтті сыйлықтар» беріледі.