Управление образования                                                                       Акмолинской области        ГККП «Ясли-сад «Құлыншақ»      станции Анар при отделе образования     по Аршалынскому району управления образования Акмолинской области»
                                                                                                              «Ақмола облысы білім басқармасының                                          Аршалы ауданы бойынша білім бөлімінің                       жаңындағы Анар станциясының                                      «Құлыншақ» бөбекжайы» мемелкеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны                                       

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Мұғалімдерге арналған ұжымды тренинг элементтерімен біріктіру "Бірге-біз күшпіз!»

Мұғалімдерге арналған ұжымды тренинг элементтерімен біріктіру
"Бірге-біз күшпіз!»

 
Тәрбиеші: Сыздықова Н. В
Күні: 20.02.2025 ж
Мақсаты: ұжымды біріктіру


Тапсырмалар:
* педагогтар арасындағы оң қарым-қатынасқа, өзара түсіністікке ықпал ету;
* топтық бірлікті арттыру;
* мұғалімдердің бұлшықет және эмоционалдық шиеленістерін жеңілдету;
* өзін-өзі бағалау мен өзіне деген сенімділікті арттыру;
* мұғалімдердің эмоционалды жағдайын жақсарту.

Мақсатты аудитория: кафедра педагогтары, шақырылғандар.
Өткізу нысаны: тренинг элементтерімен сабақ.
Жабдық:
* доп;
• таза қағаз парақтары;
• қаламдар, қарындаштар;
* жүрек түрінде дайындалған бланкілер;
* себет;
• тілектер;
* "топтың жүрегі" үлкен макеті;
* "біртұтас адам отбасы", "Біз біргеміз", "бірліктегі күш", "Весте - біз күшпіз"мультфильмі
САБАҚ БАРЫСЫ:
1. Сәлемдесу " Сәлеметсіз Бе!»
Мақсаты: қатысушыларды жұмысқа қосу.
Ұстаз: Сәлеметсіз бе, құрметті ұстаздар! Мен бәріңізді көргеніме қуаныштымын. Бүгін біз біраз демалуға, демалуға, мультфильмдер көруге жиналдық. Іс-шарамыздың басында мен барлық қатысушыларға қол ұстасып, сәлем айтуды ұсынамын.
Сәлеметсіз бе бүгін көңілді адамдар,
Сәлеметсіз бе, қайғылы адамдар.
Сәлеметсіз бе қуанышпен сөйлесетіндер,
Сәлеметсіз бе, үндемейтіндер.
Күлімсіреңіз, бүгін толықтай жұмыс істеуге дайын адамдар.
Сәлеметсіз бе! (барлығы: Сәлеметсіз бе)
2. Сабақтың тақырыбы.
Мақсаты: әр қатысушыны топта жұмыс істеуге бейімдеу, белгілі бір адамдар тобында сенім мен психологиялық жайлылық сезімін ояту.
Мұғалім: әрі қарайғы жұмысты бастамас бұрын, жұмыс ережелерін еске түсірейік:
Мәжбүрлеусіз, "тоқтату" ережесі, әңгімелесушіні үзбеңіз және т. б.
"Тақырып туралы шешім қабылдау үшін мен бейнені көруді ұсынамын ""біртұтас адам отбасы"
3. "Табақшадағы Алма" жаттығуы.
Мақсаты: ұжымды біріктіру, шиеленісті жеңілдету.
Мұғалім: табысты жұмыс ұжымдағы психологиялық ахуалға байланысты екенін бәріміз білеміз: кейбір жағдайларда адамдар өздерін жайсыз сезінеді, ұжымнан кетуге тырысады, оған аз уақыт жұмсайды, олардың жеке өсуі баяулайды, ал басқаларында — ұжым оңтайлы жұмыс істейді және оның мүшелері өз әлеуетін барынша толық іске асыруға мүмкіндік алады. Егер климат қолайлы болса, онда ұжымда әріптестер бір-біріне мейірімді, әрқайсысына қамқорлықпен қарайды,
бір-біріне сеніңіз. Енді біз бір-бірімізге сене алатынымызды көреміз. Енді шеңберге тығызырақ тұрайық. Қолыңызды алға созыңыз. Менің қолымда алма бар. Біздің міндетіміз-алманы алақанға айналдыру және оның табақшадағыдай құлап кетуіне жол бермеу. Ал енді басқа жаққа. (Мұғалімдер тапсырманы орындайды)
Тәрбиеші: айтыңызшы, бұл жаттығуды орындау кезінде сіз өзіңізді қалай сезіндіңіз? Мен бәрінен кем дегенде бір сөйлем айтуын сұраймын.
(Мұғалімдер шеңбер бойынша сөйлейді).
Тәрбиеші: енді өз орныңызға отырыңыз.
Мультфильм " бірге-біз күшпіз!»
4. "Таңдау" Тест-жаттығуы
Тәрбиеші: мұқият тыңдаңыз. Сіз тоқашқа кіріп, Джем пончик сатып аласыз. Бірақ сіз үйге келіп, оны тістегенде, сіз бір маңызды ингредиент жоқ екенін білесіз – ішіндегі Джем. Бұл кішігірім сәтсіздікке сіздің реакцияңыз?
1. Ақаулы пончикті қайтадан тоқашқа салыңыз және оның орнына жаңасын талап етіңіз.


Жарнама
2. Өзіңізге "болады" деп айтыңыз-және бос пончик жеп қойыңыз.
3. Басқа нәрсе жеу.
4. Дәмді болу үшін тістеген пончикті маймен немесе джеммен жайыңыз.
Жүргізушінің түсініктемесі.
• егер сіз бірінші нұсқаны таңдаған болсаңыз, онда сіз үрейленбейтін, сіздің кеңестеріңізді жиі тыңдайтындығыңызды білетін адамсыз. Сіз өзіңізді ақылға қонымды, ұйымдасқан тұлға ретінде бағалайсыз. Әдетте, бірінші жауапты таңдайтын адамдар көшбасшыларға асықпайды, бірақ егер олар командалық лауазымға таңдалса, олар сенімді ақтауға тырысады. Кейде сіз әріптестеріңізге артықшылық сезімімен қарайсыз-сіз өзіңізді таң қалдыруға жол бермейсіз.
• егер сіз екінші нұсқаны таңдаған болсаңыз, онда сіз жұмсақ, төзімді және икемді адамсыз. Сізбен тіл табысу оңай және әріптестер әрқашан сізден жұбаныш пен қолдау таба алады. Сіз шу мен қарбаласты ұнатпайсыз, басты рөлді беруге және көшбасшыға қолдау көрсетуге дайынсыз. Сіз әрқашан
Сіз дұрыс уақытта дұрыс жерде боласыз. Кейде сіз екіұшты болып көрінесіз, бірақ сіз сенімді сенімдерді қолдай аласыз.
• егер сіз үшінші нұсқаны таңдаған болсаңыз, онда сіз тез шешім қабылдай аласыз және тез әрекет ете аласыз (әрдайым дұрыс болмаса да). Сіз авторитарлық адамсыз, кез-келген бизнесте басты рөлді қабылдауға дайынсыз. Маңызды іс-шараларды дайындау мен өткізуде қақтығыстар болуы мүмкін, өйткені әріптестермен қарым-қатынаста сіз табанды және қатал бола аласыз, айқындық пен жауапкершілікті талап етесіз.
• егер сіз төртінші нұсқаны таңдаған болсаңыз, онда сіз қораптан тыс ойлауға, инновациялық идеяларға, кейбір эксцентриктілікке қабілетті адамсыз. Сіз әріптестеріңізге ойын серіктестері сияқты қарайсыз және олар сіздің ережелеріңізге сәйкес ойнамаса, ренжітуіңіз мүмкін. Сіз әрқашан бір немесе басқа мәселені шешу үшін бірнеше түпнұсқа идеяларды ұсынуға дайынсыз.
Педагог: Жарайсыңдар!!! Келесі жаттығу - ойын деп аталады
"Сенсіз әлем".
Мақсаты: осы әлемдегі әрбір адамның қажеттілігін анықтау-жұмыста, отбасында 
Жәрдемақылар: Көзілдірік.
Педагог:
Тапсырма - сізге кезек-кезек алып сиқырлы көзілдірікті киіп көру керек, (көзілдірікті көрсету) бұл адамға тек жақсылықты көруге көмектеседі, тіпті кейде ол бәрінен жасырады.
Енді мен осы көзілдіріктерді киіп көремін, орталыққа шығып, әйнектен сіздердің ешқайсыларыңызға қараймын: мен айтамын - " сізсіз әлем, Галина Сергеевна қызықсыз болар еді, өйткені (сіз)...басқаларды тыңдай аласыз, өйткені сіз (сіз) ...сенімді, сенімді, Мұқият...".
Енді, (сіз мұғалімнің атын бейджикте жазылғандай атайсыз), сиқырлы көзілдірік киіп көріңіз, мұғалімдерге қараңыз және біреуде мүмкіндігінше жақсы нәрсені көруге тырысыңыз, мүмкін бұл туралы дауыстап айту керек шығар?
(Сондықтан барлық қатысушылар көзілдірікті киіп көреді, содан кейін отырады).
Аяқтау: мен барлығына алғыс айтамын. Әр мұғалімнің жеке тұлға екенін ескеріңіз (талантты, рухани, мұқият және әсерлі ақыл)
5."Сиқырлы көл" жаттығуы.
Жаттығу үшін сізге кішкене айна алдын-ала салынған қорап қажет. Барлық қатысушылар шеңберге отырады және көздерін жұмады.
Педагог-психолог: енді сіз қорапты бір-біріңізге бересіз. Бұл қорапты алған адам көзін ашып, ішіне қарауы керек. Онда кішкентай "сиқырлы" көлде сіз әлемдегі ең ерекше және ерекше адамды көресіз. Оған күліңіз.
5. "Мен күн сәулесіндемін" жаттығуы
Тәрбиеші: сіз әр адамның жаман да, жақсы да қасиеттері бар екенін білесіз. Өз қасиеттерімізді еске түсірейік. Параққа күн сәулесін балалар салатындай етіп салыңыз: ортасында шеңбер және көптеген сәулелер бар. Кружкаға өз атыңызды жазыңыз немесе портретіңізді салыңыз. Әр сәуленің жанында өзіңіз туралы жақсы нәрсе жазыңыз. (Мұғалімдер тапсырманы орындайды).
"Біз біргеміз" бейнесі!
Тәрбиеші: бұл жапырақты барлық жерде алып жүріңіз. Егер сіздің жаныңыз әсіресе нашар болса және сіз ештеңеге жарамсыз болып көрінсеңіз, сол күнді алыңыз, оған қараңыз және осы немесе басқа сапа туралы не үшін жазғаныңызды есіңізде сақтаңыз.
6. "Кеңестер Себеті" Жаттығуы.
(Әр мұғалім кезек-кезек ұжымды біріктіру үшін кеңестер ұсынады). Мысалы:.
1. Үнемі жеткілікті ұйықтаңыз.
2. Ашық ауада көбірек жүріңіз.
3. Бүгін істер тізімін жасаңыз.
4. Өзіңізге нақты мақсаттар қойыңыз.
5. Күніне өзіңіз үшін кем дегенде бір сағат бөліңіз.
6. Айнаға қарап жиі күлімсіреп, өзіңізге мақтау айтыңыз.
7. Барлығын өзіңізде ұстамаңыз, жақын адамыңызға қиындықтарыңыз туралы айтыңыз.
8. Артық уәделерден аулақ болыңыз, өз мүмкіндіктеріңізді бағалаңыз.
9. Бүгін өмір сүріңіз, өзіңіз үшін тым көп талап етпеңіз.
10. Барлығына ұнауға тырыспаңыз-бұл шындыққа жанаспайды.

8. "Ұжымның жүрегі" сабағының рефлексиясы
Мақсаты: топ мүшелерінен кері байланыс алу, сабақ барысында туындаған сезімдерін білдіру мүмкіндіктерін қамтамасыз ету.
Педагог-психолог: Құрметті әріптестер, енді Мен сізден біздің тренингке қатысты кері байланыс беруіңізді сұраймын, өйткені сіздің пікіріңіз мен үшін өте маңызды және ол келесі сабақтарды түзетуге және тренингтің жүргізушісі ретінде жетілдіруге мүмкіндік береді.
Сіз әр команданың өз жүрегі бар екенін білесіз. Мен үлкен жүрек әкелдім, ол біздің ұжымның жүрегі болады. Біздің кездесуімізге Достық жағымды фраза ойлап табыңыз. Кішкентай жүректі алыңыз және оған не ойлап тапқаныңызды жазыңыз. Сіз өз ойларыңызды, сезімдеріңізді және сезімдеріңізді айта аласыз, не ұнады, не ұнамады, не істеу қиын болды, не оңай, не таң қалдырды, сіздің тілектеріңіз және т.б. содан кейін біз барлық кішкентай жүректерді үлкен жүрегімізге жабыстырамыз.
(мұғалімдер өз ұсыныстарын, ескертулерін, тілектерін жазады)
"Бірлікте күш"мультфильмі.
Мұғалім: міне, барлық мультфильмдер қаралды, ойындар өтті, сөздер айтылды. Сіздер белсенді болдыңыздар, командада үйлесімді жұмыс істедіңіздер. Біз біртұтас екенімізді ұмытпаңыз, әрқайсымыз осы тұтастықтың маңызды және қажетті, бірегей бөлігі болып табыламыз! Сондықтан біздің тренингіміз: "бірге-біз күшпіз!». Қатысқаныңыз үшін барлығына рахмет!
Мен тренингті әдемі және тіпті ақылды өлеңмен аяқтағым келеді " біз өмірімізді немен өткіземіз?»
Біз өмірді немен өткіземіз? Ұсақ жанжалдарға,
Ақымақ сөздер, бос әңгімелер,
Реніштің қарбаласына, ашулануға - қайта-қайта.
Біз өмірді немен өткіземіз? Ал махаббат үшін керек.
Біз өмірді тлиге дейін өртейміз, бәрі бос нәрсе -
Қажетсіз істерге, қажетсіз уайымдарға.
Қоғам үшін біз маскалар ойлап табамыз.
Біз өмірді немен өткіземіз?Ал еркелету керек еді.
Біз өмірді күңгірт зеріктіруге шашамыз,
"Имидж" және "бедел", қажетсіз ғылым,
Өтірік пен мақтануға, дармалық қызметке.
Біз өмірді немен өткіземіз?Ал достық үшін керек еді.
Біз бір жерге асығамыз, бірдеңе аламыз.
Біз бәрін іздейміз-және одан да көп жоғалтамыз;
Біз бәрін жинаймыз-алтын, шүберек және күміс.
Біз өмірді немен өткіземіз? Жақсы болу керек.
Біз уайымдаймыз, айқайлаймыз, ұсақ-түйекке азап шегеміз;
Күлкілі кішкентай нәрсенің байсалдылығымен біз таңдаймыз.
Бірақ қанша болжам жасамаңыз-сіз дұрыс емес нәрсені таңдайсыз.
Біз өмірді немен өткіземіз? Ал арманға керек.
Біз қуаныштан қорқамыз, ертегілерге сенуден қорқамыз,

Қосымшалар:


Әлі пікірлер




Добавить комментарий



Включить данные в подпись
Жаңартылған күні: 24.02.2025 13:18
Құрылған күні: 25.02.2025 16:28

Текст